ziemia do kwiatów ogrodowych

Ziemia do kwiatów ogrodowych – jaką wybrać?

Zdrowy wzrost roślin w ogrodzie i wokół domu zależy od wielu czynników – ilości światła słonecznego, nawodnienia oraz dostępu do substancji odżywczych zawartych w glebie. Cenne mikro- i makroelementy obecne w podłożu można dostarczyć roślinom wraz z gotową ziemią ogrodową, której składniki mineralne dobrane są odpowiednio do wymagań poszczególnych roślin – krzewów ozdobnych, drzew lub kwiatów.

Jak sprawdzić rodzaj i żyzność gleby w ogrodzie?

Gleba nie jest jednorodna i często nawet na niewielkiej powierzchni możemy mieć do czynienia z kilkoma rodzajami podłoża. Aby dowiedzieć się, jaka gleba dominuje w naszym ogrodzie, wystarczy przeprowadzić prosty test, polegający na roztarciu w palcach niewielkiej grudki ziemi. Jeśli łatwo okleja palce, jest wilgotna, ciężka, wówczas mamy do czynienia z ziemią gliniastą. Ten rodzaj gleby jest bogaty w składniki pokarmowe niezbędne roślinom, jednak jest ona bardzo słabo przepuszczalna, utrudniając tym samym dotarcie powietrza i wody do warstwy korzeniowej. 

Gleba piaszczysta, w przeciwieństwie do gleby gliniastej, łatwo się rozsypuje, jest lekka, niebrudząca i mocno przepuszczalna. Jej minusem jest słaba zdolność zatrzymywania wilgoci oraz składników odżywczych. Gleby piaszczyste wymagają więc częstego i obfitego nawadniania z uwagi na fakt, że szybko ulegają przesuszeniu.

Najlepszym rodzajem gleby jest podłoże gliniasto-piaszczyste. Nie jest ani zbyt przewiewne, ani zanadto przepuszczalne. Pod względem struktury gleba gliniasto – piaszczysta podobna jest do czarnoziemu. Zawiera dużą ilość próchnicy (humusu), który nadaje jej żyzności i zwartości. Świetnie sprawdza się więc jako podłoże dla roślin hodowanych w ogrodzie. 

Dlaczego ziemia ma tak duże znaczenie?

ziemia kwiaty ogrodowe

Odpowiednio dobrane podłoże nie tylko sprawia, że warzywa w ogrodzie zdrowo rosną, a kwiaty pięknie i długo kwitną. Ziemia o prawidłowej kwasowości, przepuszczalności i żyzności ma znaczący wpływ na dobrostan roślin: 

  1. utrudnia rozwój grzybów, pleśni i innych patogenów chorobotwórczych,
  2. poprawia cyrkulację powietrza oraz dostarcza substancje odżywcze i minerały do warstwy korzeniowej,
  3. reguluje odpowiednie nagrzewanie się gleby i zapobiega jej przesuszeniu.

Czy odczyn pH gleby jest ważny?

Odczyn podłoża powinien być dostosowana do gatunków roślin ogrodowych. Choć większość z nich najlepiej rośnie na glebach o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (pH 6,0 – 7,0), to niektóre drzewka owocowe, krzewy lub rośliny skalne wymagają podłoża o dużej zasadowości. 

Na glebie o wysokiej kwasowości (pH – 4,5 – 5,5) dobrze czują się takie rośliny ozdobne, jak:

  • magnolia,
  • cyprysik,
  • wrzos,
  • rododendron,
  • różanecznik,
  • hortensja.

Podłoże kwasowe zawierają najczęściej mieszankę torfu oraz kory ogrodowej z drzew iglastych i nawozu (siarczanu amonu). 

Rośliny zasadolubne, najlepiej rosną na glebie o odczynie pH 7,0 – 8,5. Ze względu na dużą przepuszczalność podłoży zasadowych, dobrze czują się w nich rośliny o rozbudowanym systemie korzeniowym, umożliwiającym pobieranie wody i składników odżywczych z głębszych warstw gleby, a więc :

  • skalnice,
  • goździki,
  • sasanki,
  • przebiśniegi,
  • drzewka owocowe,
  • czarny bez,
  • bukszpan,
  • jaśmin.

Podłoże zasadowe to najczęściej mieszanka wapnia, odkwaszonego torfu i nawozów wapniowo-magnezowych.

Wybierając ziemię do kwiatów ogrodowych pamiętajmy, że to od jakości gleby zależy ich kwitnienie oraz odporność na choroby. Przed wsadzeniem roślin do gruntu, warto najpierw wymieszać naturalną ziemię ze specjalną ziemią ogrodową – zyskamy wówczas pewność, że podłoże będzie odpowiednio żyzne i nadające idealne warunki do wzrostu ulubionych gatunków kwiatów i krzewów ozdobnych.