zarobki w budownictwie

Jakie zarobki w budownictwie w 2022r.?

Dyrektor techniczny oraz kierownik projektu zarabiają najwięcej w branży budowniczej, architekci oraz kosztorysanci dostają znacznie mniejsze uposażenie. Zarobki w budownictwie to temat, który rozpala wyobraźnię, zastanawiać może na jakie zarobki mogą liczyć specjaliści w tym trudnym czasie pandemii.

Ile zarabiają specjaliści?

Dyrektor techniczny w budownictwie może liczyć na zarobek w wysokości 25 tys. PLN brutto miesięcznie. W wielu przypadkach jednak, specjalista ten może zarobić kwotę 30 tys. PLN. Kierownicy projektów zarabiają mniej, jednak jak na polskie warunki, nadal mogą liczyć na bardzo dobre warunki finansowe. Inżynier budowy otrzymuje zwykle wynagrodzenie w wysokości 7 tys. PLN brutto miesięcznie. Architekt uzyskuje zwykle 8 tys. PLN brutto i jest to górna granica. Może on oczywiście zarobić więcej, jednakże warunkiem jest tutaj, że ma pod sobą grono osób, cały zespół. Specjalista, który może poszczycić się dużym stażem oraz ma pod sobą cały zespół zarabia w granicach 14-17 tys. PLN brutto. Młodszy architekt, który jeszcze zbiera szlify zarobi ok. 5 tys. PLN brutto. Na godne wynagrodzenie może liczyć manager ds. kosztów, w jego przypadku będzie to kwota wahająca się od 11 do 13 tys. PLN brutto.

Na ile może liczyć budowlaniec na budowie za 1 h pracy w 2022r.?

W czerwcu 2021r., murarz mógł liczyć na 20 PLN za godzinę pracy, podczas kiedy jego asystent osiągał kwotę 14 PLN, obie wartości podane netto. Pomocnik budowy może liczyć na 2500- 3000 PLN netto. Widać wyraźnie, że w cenie są umiejętności i kwalifikacje, tak więc czym większe kompetencje tym większy zarobek, pomimo recesji branża budownictwa radzi sobie dobrze względem innych sektorów rynku.