e-budownictwo

Co należy wiedzieć nt. programu e-budownictwo?

Proces związany z budownictwem jest zawiły, dlatego też powstała rządowa aplikacja do składania wniosków w sposób elektroniczny, jest nią e-budownictwo.

Jaki był cel powstania aplikacji e- budownictwo?

Celem powstania aplikacji e-budownictwo było wdrożenie rozwiązań elektronicznych, które ułatwią życie budowlańcom. Wraz z 1 VII 2021r., inwestorzy oraz osoby prywatne otrzymały możliwość składania elektronicznych wniosków. Program chwalą sobie zarówno budowlańcy jak też osoby, które zdecydowały się na wybudowanie własnego domu. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego sprawuje patronat oraz kontroluje serwisowi e-budownictwo.

W jaki sposób funkcjonuje portal e-budownictwo?

Serwis wystartował 19 VI 2020r., odtąd przeprowadzana jest stopniowo zmiana ze standardowego wypełniania wniosków tak żeby można było wszystkie sprawy rozwiązać cyfrowo. Właściwe urzędy mogą odtąd otrzymywać najważniejsze dokumenty cyfrowo, zamiast jak to było do tej pory w wersji papierowej. Serwis e-budownictwo jest rozwiązaniem, które się sprawdza, zwłaszcza teraz, kiedy panuje sytuacja pandemiczna. Formularze, które zostały udostępnione na portalu upraszczają sprawę wszystkim osobom związanym z sektorem budowlanym, bez różnicy czy wnioskodawcą jest architekt, inwestor, inżynier czy też osoba planująca budowę domu. Korzystanie z serwisu jest bardzo proste, gdyż wystarczy jedynie założyć konto, co trwa krótko, wystarczy posłużyć się swoim adresem e-mail, zalogować się można z Profilu Zaufanego oraz z e-dowodu z warstwą elektroniczną. Od 4 II 2021r., na portalu znalazły się wzory wniosków, początkowo można było skorzystać z 13 wniosków, jednak z czasem zaczęło ich przybywać. Z pewnością to rozwiązanie pomoże zaoszczędzić czas i jest wielkim ułatwieniem dla całego sektora budownictwa.