Jakie narzędzia dla sadowników są potrzebne do ekologicznej pielęgnacji gleby?

Ukoronowaniem pracy sadowników jest uzyskanie obfitych zbiorów. Jednak czeka ich potem jeszcze wiele dodatkowych czynności związanych z pielęgnacją drzew i gleby. Nastawienie na ekologiczną produkcję jabłek wiąże się z odstąpieniem od chemicznych środków ochrony roślin. Zastępowane są one używaniem urządzeń mechanicznych. Są one stosowane do koszenia trawy, usuwania chwastów i spulchniania ziemi.

Jaki sprzęt jest potrzebny sadownikom?

Uprawa owoców w sadach wielkopowierzchniowych wiąże się z dużym nakładem pracy. Znacznym ułatwieniem są urządzenia mechaniczne i inne narzędzia dla sadowników. W zależności od etapu prac zastosowanie znajdują:

  • kombajn do zbierania jabłek,
  • kosiarka do trawy,
  • pielnik sadowniczy,
  • sekatory i inne narzędzia tnące.

Dlaczego należy w sadzie kosić trawę?

W okresie przed zbiorami, trawa poprzez absorpcję azotu przyspiesza wybarwianie się owoców. Dopiero kiedy za pomocą kombajnu jabłka zostaną już zebrane, należy przystąpić do koszenia traw. Trzeba to zrobić jesienią, bo trawa pozostawiona na zimę staje się pokarmem dla gryzoni. Znajdują w niej też schronienie, więc mogą się nadmiernie rozplenić. Te szkodniki podgryzają podziemne korzenie drzew, co latem utrudnia pobieranie wody z gleby.

Odpowiednie narzędzia dla sadowników służą do przycinania i rozdrabniania gałęzi. Gdy trawa jest skoszona łatwiej jest usuwać obcięte gałęzie i wygrabić teren. Do ścinania trawy w międzyrzędziach doskonale nadaje się kosiarka rozsuwana. Dopina się ją do ciągnika. Posiada dwa wirniki. W zależności od potrzeb da się wysuwać każdy z nich aby poszerzyć zakres działania. Przy znacznej ilości miejsca można wysunąć te części na obie strony jednocześnie.

Jaki jest ekologiczny sposób na usuwanie chwastów?

Chwasty są szczególnie szkodliwe dla młodych drzewek, które w takim otoczeniu nie mogą dobrze rosnąć i owocować. Niszczenie chwastów za pomocą herbicydów warto zastąpić metodami niechemicznymi. Najbardziej skuteczną metodą jest mechaniczne zwalczanie chwastów. Do tych celów dobrze sprawdzają się specjalnie skonstruowane narzędzia dla sadowników, które ułatwiają i przyspieszają pracę. Pielniki sadownicze napędzane są silnikami hydraulicznymi. Ostre tarcze przycinają korzenie chwastów pod powierzchnią ziemi. Rozdrobnione zostają też ich zielone części.

Pielniki to narzędzia dla sadowników, które dodatkowo spulchniają glebę, co umożliwia zachowanie jej optymalnej wilgotności. Podobnie jak koszenie traw, pielenie chwastów ma znaczenie dla zmniejszenia populacji gryzoni. Pielęgnacja sadów metodami ekologicznymi zapewnia dobre zbiory pełnowartościowych owoców.