3 skuteczne sposoby na walkę ze smogiem w miastach
Zanieczyszczenie powietrza to problem, z którym zmaga się wiele miast w Polsce. Ekolodzy nie bez powodu podnoszą larum, by włączyć się do walki o czyste powietrze oraz by wspólnymi siłami skutecznie rozwiązać problem smogu. Jakie działania przynoszą wymierne rezultaty, jeśli chodzi o przestrzeń miejską? I jak efektywnie walczyć ze smogiem? Odpowiedzi znajdziesz w treści artykułu, do lektury którego serdecznie zachęcamy!
Czym jest smog?
Zanim przejdziemy do omówienia wybranych, trzech skutecznych metod walki ze smogiem w miastach, przybliżymy nieco pojęcie smogu. Samo określenie to połączenie dwóch angielskich słów, tj. smoke, czyli dym oraz fog, czyli mgła. Etymologia daje już nam pewien obraz tego, czym tak naprawdę jest smog, jednak warto mieć pełną informację i świadomość na temat tego szkodliwego zjawiska atmosferycznego. Smog powstaje wskutek zmieszania się mgły z dymem i spalinami. Jego szczególne natężenie spowodowane jest zarówno czynnikami naturalnymi, takimi jak bezwietrzna pogoda, jak i wskutek działalności człowieka, a przede wszystkim w wyniku procesu spalania. Największym zagrożeniem dla czystości powietrza są instalacje grzewcze niskiej klasy, zwane nie bez powodu kopciuchami. W wielu domach nadal korzysta się z bardzo kiepskiego paliwa do ogrzewania, a dość powszechną, choć surowo zabronioną praktyką, jest spalanie odpadów komunalnych w domowych piecach. Problem smogu wzmagają także wszelkie przedsiębiorstwa, w których konieczne jest przeprowadzenie procesu spalania w trakcie produkcji, a także coraz bardziej zaawansowany, rozbudowany transport samochodowy.
Bioróżnorodne łąki kwietne
Jedną z najskuteczniejszych metod walki ze smogiem w przestrzeni miejskiej jest zakładanie łąk kwietnych. Coraz częściej zamiast uciążliwych w pielęgnacji trawników wybierane są właśnie przyjazne dla środowiska i miłe dla oka łąki kwietne. Odpowiednio skomponowane mieszanki nasion roślin bez problemu można nabyć w specjalistycznych sklepach. Precyzyjnie dobrane gatunki są swoistym filtrem powietrza. Szczególnie korzystne działanie wykazują gatunki o lepkich i szorstkich liściach. Do tego typu roślin zalicza się, między innymi: dziewannę wielokwiatową, żmijowiec czy dziką marchew. Aby dobrze zobrazować ich możliwości filtracyjne, warto posłużyć się liczbami. Otóż łąki kwietne posiane na jednym hektarze mogą wyłapać nawet 50 kilogramów pyłu! Jak widać, pomoc roślin jest naprawdę nieoceniona!
Wymiana kotłów
Wymiana przestarzałych technologicznie kotłów to kolejna metoda na walkę ze smogiem w aglomeracjach miejskich. Szacuje się, że w Polsce nadal około 3 miliony gospodarstw posiada kopciuchy. Emisja zanieczyszczeń pochodzących z prywatnych gospodarstw jest naprawdę wysoka, dlatego tak ważne są programy mające na celu dofinansowanie wymiany starych, nieekologicznych kotłów na nowe. Aby uświadomić problem smogu właścicielom domów jednorodzinnych przeprowadza się różnorakie akcje społeczne budujące świadomość, a także liczne kontrole z użyciem, na przykład dronów.
Rozwój i promocja komunikacji zbiorowej
Jak już wspomnieliśmy, za jedną z głównych przyczyn powstawania smogu uznaje się coraz bardziej rozwinięty transport samochodowy. Niektóre miasta walczą z zanieczyszczeniami pochodzącymi z pojazdów na przykład poprzez zakaz wjazdu prywatnymi autami do określonych stref, takich jak centrum. Dobrą metoda są także wszelkiego rodzaju akcje promocyjne, których celem jest zachęcenie mieszkańców do korzystania z autobusów, tramwajów, metra, jednym słowem do pozostawienia samochodu na parkingu czy garażu i udania się do pracy transportem publicznym. Jednym z takich przedsięwzięć jest Dzień Bez Samochodu, który przypada na 22 września. To właśnie wtedy można za darmo podróżować wszelkimi dostępnymi miejskimi środkami transportu, by przekonać się, że nie jest to ani uciążliwe ani czasochłonne. Promowanie zdrowego stylu życia, aktywności, w tym jazdy na rowerze, rozbudowa ścieżek również pozytywnie wpływają na ograniczenie ruchu w miastach, a to w efekcie zmniejsza ilość spalin i smog.