Problematyczne suche plamy na skórze

Plamy na skórze powstają w wyniku zniszczenia powłoki hydrolipidowej i wysuszenia naskórka. Mogą do tego się przyczynić m.in. detergenty, środki piorące, źle dobrane kosmetyki. zawierające substancje konserwujące lub zapachowe, powodując zniszczenie bariery ochronnej naskórka, jaką są lipidy oraz zmniejszenie kwaśnego pH skóry. To w konsekwencji prowadzi do utraty wody i wysuszenia skóry. Zła kondycja skóry dłoni często jest efektem zbyt częstego mycia przy użyciu stosowania drażniących mydeł. Niebagatelne znaczenie ma również nieodpowiednia pielęgnacja, polegająca na zaniechaniu stosowania nawilżających kremów i balsamów czy zbyt mocne szorowanie ciała. Należy unikać kosmetyków zawierających alkohol, peelingów gruboziarnistych oraz kwasów złuszczających naskórek. Nie zaszkodzi ograniczenie spożywania ostro przyprawionych potraw. Duże znaczenie mają niekorzystne czynniki pogodowe, takie jak silny wiatr, operacja słoneczna, czy niskie i wysokie temperatury. Suche plamy o takim pochodzeniu łatwo wyleczyć, używając dobrych kosmetyków, w tym kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym oraz chroniąc twarz i ciało przed słońcem i wiatrem.

Suche czerwone plamy przy problemach naczynkowych

Skóra naczynkowa jest dość problematyczna. Ma tendencje do czerwonych suchych plam. W jej pielęgnacji sprawdzają się kremy z filtrem o profilu przeciwzapalnym i uszczelniającym naczynia krwionośne. Pomocne są celowane na złagodzenie zmian zabiegi dermatologiczne. Posiadacze tego typu cery powinni unikać alkoholu i sytuacji stresowych. Z codziennego menu zalecane jest wykluczenie ostrych przypraw. Warto także ograniczyć gorące kąpiele oraz ekspozycję na słońce. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na to, jakich używamy kosmetyków.

Suche plamy objawem choroby lub alergii

Plamy na skórze powinny być traktowane nie tylko w kategoriach estetycznych, ale i medycznych. Zdarza się, że są objawem schorzeń i zaburzeń czasem o ciężkim przebiegu. Mogą to być: łuszczyca, rybia łuska, atopowe zapalenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry, łupież pstry, egzema – dla których dedykowane są dermokosmetyki Dexeryl, a także skaza białkowa, grzybica skóry, niedobór witamin A, C, E oraz B, czy zaburzenia hormonalne. Leczenie ich przede wszystkim łączy się z przeprowadzeniem zaawansowanych badań celem postawienia prawidłowej diagnozy, a następnie podawaniem silnych środków farmakologicznych na receptę. Plamy na skórze mogą być wynikiem reakcji alergicznej organizmu. Jeśli istnieje podejrzenie uczulenia należy udać się do lekarza w celu wykonania testów alergicznych.