Nawozy potasowe i fosforowe a obfite plony

Nawozy odgrywają bardzo ważną rolę w uprawie roślin. Pozwalają one uzupełnić w glebę w cenne składniki mineralne, których brak powoduje słaby wzrost roślin. Jaką rolę w ogrodnictwie pełnią nawozy potasowe i fosforowe?

Jakie nawozy potasowe są dobrym wyborem?

Potas to cenny mikroelement, który zapewnia roślinom prawidłowy rozwój oraz wzrost. Na zakup preparatów zawierających ten składnik powinni zdecydować się ci ogrodnicy, którym zależy na wyhodowaniu dorodnych owoców i warzyw.

Bardzo efektywnym nawozem potasowym jest siarczan potasu, który to zawiera w składzie 50 procent potasu oraz 18 procent rozpuszczalnej w wodzie siarki. Nawóz ten świetnie sprawdza się podczas uprawy roślin tj. czerwona porzeczka, truskawka, jeżyna, czereśnia, agrest, bób, melon, ogórek, sałata czy ziemniak.

Drugim bardzo popularnym nawozem potasowym jest chlorek potasu powszechnie znany pod nazwą sól potasowa. Ten granulowany nawóz zawiera 60 procent rozpuszczalnego w wodzie tlenku potasu. Nadaje się on doskonale do nawożenia roślin dobrze tolerujących wyższe stężenie chlorków w podłożu. Pośród wielu z nich można wymienić: kukurydzę, rabarbar, buraki ćwikłowe, szparagi czy kapustę głowiastą. Na glebach ciężkich nawozy potasowe najlepiej jest stosować jesienią, a na glebach lekkich wiosną.

Nawozy fosforowe a prawidłowy wzrost roślin

Istotną rolę w życiu roślin odgrywają również nawozy fosforowe. Sprawdzonym wyborem jest superfosfat, który to zawiera 20 procent fosforu. Jego odpowiednie zastosowanie sprawia, że rośliny znacznie szybciej się ukorzeniają. Trzeba go stosować okresie jesiennym, zanim zostaną przekopane grządki. Nawóz fosforowy doskonale sprawdza się także do nawożenia winorośli, które to są bardzo wrażliwe na niedobór tego składnika.

 Nawozy do roślin w bogatej ofercie[

Obecnie na rynku ogrodniczym dostępne są różnorodne nawozy do roślin. W bogatej ofercie znajdują się nie tylko nawozy fosforowe i potasowe, lecz także azotowe. Ich zakup zapewnia odpowiednie odżywienie roślin oraz zbiór obfitych plonów.

Oprócz nawozów jednoskładnikowych dostępne są również nawozy wieloskładnikowe, zawierające co najmniej dwa pierwszoplanowe składniki pokarmowe. Dzięki wieloskładnikowej formule te wysokiej jakości produkty umożliwiają bardzo szybki oraz bezproblemowy rozwój uprawy. W dużym stopniu zmniejszają ilość czasu oraz energii włożonej w prace polowe. Wynika to z faktu, że ich zastosowanie zmniejsza liczbę zabiegów nawożenia. Wybór nawozów jest ogromny, zatem każdy klient może wybrać taki, który będzie najbardziej odpowiedni.