Jakie są rodzaje oraz zastosowanie tektury falistej?

Tektura falista jest wytrzymałym materiałem, który znajduje wprost nieograniczone możliwości zastosowania zarówno w gospodarce oraz handlu, jak i w codziennym życiu. Dzięki niej można ułatwić sobie pakowanie składowanych i transportowanych towarów choćby w magazynie lub w przypadku prowadzenia sklepu internetowego.

Jakie rodzaje tektury falistej można wyróżnić?

Wśród tektur falistych można wyróżnić kilka rodzajów, które jednocześnie dzielą się na konkretne kategorie, a są to:

  1. tektura 2-warstwowa – materiał ekologiczny, biodegradowalny, który znajduje zastosowanie w codziennym życiu, a także często jest wykorzystywany przez firmy kurierskie, w magazynach oraz hurtowniach.
  2. tektura 3-warstwowa – wykorzystywana do produkcji przekładek, które są przydatne w przypadku pakowania delikatnych przedmiotów, np. zastawy stołowej, kieliszków czy wazonów. Jest ona również wykorzystywana w budownictwie jako element zabezpieczający oraz izolator akustyczny i termiczny. Dodatkowo w tej kategorii wyróżnia się tekturę o fali B (grubość od 2,5 do 3 mm), o fali C (wysokość i jednocześnie grubość osiąga od 3 do ok. 3,7 mm), o fali E (grubość od 1,1  do 1,7 mm).
  3. tektura 5-warstwowa – w tym przypadku wyróżnia się tekturę BC mającą grubość od 6 do 7 mm oraz BE w grubości od 3,7 do 5 mm.
  4. tektura 7-warstwowa.

Jakie jest zastosowanie tektury falistej?

Tektura falista ma naprawdę różnorodne zastosowanie, dlatego odnajduje się choćby przy owijaniu delikatnych przedmiotów, które mogłyby łatwo się stłuc podczas przeprowadzki, pakowania książek czy nawet posłużyć za materiał ochronny podczas remontu. Można ją dobrze wykorzystać także przy wszelkiego rodzaju pracach plastycznych zarówno jako opakowanie, jak i element dekoracyjny danej sceny.

Materiał może być także separatorem oddzielającym zapakowane przedmioty ze względu na swoją odporność na zgniatanie i ściskanie. W dodatku jego sporą zaletą jest wspomniana wcześniej biodegradowalność, która bardzo korzystnie wpływa na środowisko naturalne, tym bardziej że tektura falista jest stworzona ze specjalnego papieru nadającego się do recyklingu.

Nie można się dziwić, że tektura falista podbiła rynek, biorąc pod uwagę jej wytrzymałość, lekkość, niską cenę, a także różnorodne zastosowanie (opakowania, remonty, budownictwo, a nawet sztuka użytkowa). Warto mieć na uwadze, że od rodzaju zależy wytrzymałość materiału, dlatego trzeba dobrze przemyśleć jaki rodzaj będzie tym odpowiednim do danego zadania.