czy opłaca się budować dom

Czy opłaca się budować dom w 2022r.?

Wielu ludzi zastanawia się wybudowaniem swego własnego domu, żeby być na swoim. Inwestycja w dom jest zwykle bardzo korzystna, środki w ten sposób ulokowane zdaniem ekonomistów szybko się zwracają. 

Czy w 2022r. opłaca się inwestować w dom?

Inwestorzy zastanawiają się czy w tym trudnym czasie pandemii SarsCov2 oraz inwazji wojsk rosyjskich w Ukrainie, opłacalne jest budowanie swego własnego domu. Zastanawiać może, w jakiej kondycji jest teraz budownictwo. Okazuje się, że inwestycja w dom może być nieco droższa niż w latach ubiegłych, jednak patrząc perspektywicznie i tak prawdopodobnie tańsza niż to wyniesie w kolejnych latach. Obawiać można się chaosu prawnego, chociaż często są to lęki które nie mają pokrycia w realnych sytuacjach, bezpodstawne.

Jaki będzie koszt budowy domu w 2022r.?

Ekonomiści wyliczyli, że koszt budowy domu w 2022r. może wynieść średnio do 250000 PLN do stanu surowego oraz do 350000 PLN do stanu deweloperskiego. Należy pamiętać też o opłacie za pozwolenie na budowę≤ która nie jest szczególnie wygórowana, za zatwierdzenie projektu należy wnieść sumę 47 PLN, za pozwolenie na budowę 1 PLN za 1 m2, maksymalnie 539 PLN.

Budownictwo w odróżnieniu od wielu sektorów gospodarki nie przeżywa przestojów, rynek budowlany który zmagał się z wieloma problemami, wyszedł na całej sytuacji bez większego szwanku. Branża doskonale zdała egzamin, choć na początku pandemii były spore obawy co do tego jak sobie budowlańcy poradzą. Zwłaszcza budownictwo mieszkaniowe radzi sobie nadspodziewanie dobrze, co sprzyja inwestycjom.